Badanie u seksuologa

Seksuolog - pierwsze wpadnięcie w jego gabinecie zazwyczaj pokazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie może korzystać tragiczne skutki. Wiele kobiet będących na zaburzenia powiązane z życiem seksualnym odwleka w porządku poradę u lekarze, częstokroć zwlekając z obecnym nawet wiele lat. Niestety jest wtedy inteligentne rozwiązanie, ponieważ nie dość, że nie rozwiązuje problemu, wtedy w dodatku może stworzyć eskalację dysfunkcji. W dziedzinie seksuologii uważają się zatem wszelkie aspekty połączone z płciowością mężczyznę w warstwie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w ważnym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie z ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania związane z jej akceptacją ze strony środowiska społecznego, to najczęstsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia seksualnego miewa diametralny nacisk na prostą egzystencję, ponieważ nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, grupę ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na elementy powiązane z własną seksualnością. Spośród ostatniego czynnika mnóstwo osób pozostaje w milczeniu z względu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem okazuje się więc okazją do zmierzenia się z bliskimi najbardziej niebezpiecznymi problemami oraz umożliwia ich korzystne rozwiązanie. Bez względu na ważną specjalizację danego seksuologa (czyli to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba przygotować się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego priorytetem jest możliwie najbardziej kompletne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszystkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, starych i nowoczesnych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu patrzenia na materiał seksu oraz dotychczasowych badań w tej myśli.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent jesteś prawo żądać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze perspektywy lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głowy i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie badanie somatyczne przeprowadzone przez specjalistę z branże pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu osób bądź urolog w wypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest dodatkowo badanie psychologiczne, liczące na dobraniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może też zasugerować skierowanie do przeprowadzenia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne należą do grup potrzeb fizjologicznych, i ich zaspokojenie stanowi drinkiem z obowiązujących czynników nadającym życiu sens.